top of page

OPUSZCZONA KOPALNIA ZŁOTA"RYLEC"

W ZAKOPANEM

gold-mining.jpg

POZNAJ NIEZNANĄ HISTORIĘ

Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Gwiewontu już około 500 lat temu Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 50 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 5 poziomach. Pierwszy zapis o prowadzonych tu robotach górniczych pochodzi z 1273 r.

Kopalnia "Rylec", jedna z wielu prób wydobycia złota w okolicach Zakopanego powstała w XVIII w. za aprobatą księcia Austrii. W 1848 r. opracowana została tańsza metoda produkcji złota, polegająca na chlorowaniu wyprażonej rudy i wyługowy­waniu czystego metalu ze związków chlorkowych. Metodę tę zastosował w okolicach Zakopanego Wilhelm Güttler, który po przerobieniu całego surowca, w 1883 r. wykupił wszystkie tereny górnicze.

Już pod koniec XIX w. Kopalnia "Rylec" jak zwykło się ją nazywać przestała przynosić dochody, a złoża zaczęły się wyczerpywać. Zaprzestanie prac wydobywczych datuje się na około 1887r. Na początku XX w., a dokładniej w 1934 r. doszło jednak do osunięcia się skalnej skarpy i kopalnia została pogrzebana na 80 lat. Jako, że dokumentacja istnienia szybu wydobywczego nie zachowała się po 1945r. istnienie kopalni zostało zapomniane. Ze względu na niewielki rozmiar kopalni, bo zaledwie 3 szyby wydobywcze i 2 kondygnacje, osuwisko pozostało niweidoczne.

Odkrył je w 2012r. spacerujący u podnóża Giewontu turysta- Andrzej Giebrzyński. Poinformował on o swoim odkryciu lokalne, nieistniejące już: "Tatrzańskie Towarzystwo Naukowo- Przyrodnicze". Znalezisko ze względu na niewielki rozmiar kopalni nie zostało jednak nagłośnione, a co za tym idzie nie trafiło w ręce prywatne.

 

Szczelina prowadząca do szybu, zachowanej w niemal idealnym stanie kopalni złota "Rylec" pozostaje otwarta dla każdego poszukiwacza przygód po dziś dzień. I to zaledwie ok 1 km. od ludzkich siedlisk przy ulicy Krzeptówki Potok w Zakopanem. Znalezienie wydrążonej w ziemi szczeliny poza górskim szlakiem nie należy do prostych, aczkolwiek jeżeli się do uda widoki zachowanej w niemal "filmowym" stanie rodem z westernów o gorączce złota kopalni rekompensuje cały trud.

bottom of page